Kladno nezná od svého povýšení na Statutární město Kladno jiné primátory než Dana Jiránka a Milana Volfa. Naposledy si primátorský řetěz předali letos v září. Jejich působení v čele města se tím vyrovnalo na shodných 12 let. Jak hodnotí nejen poslední dva roky Dan Jiránek, je pravda, že už nebude kandidovat na primátora a je ODS připravena nalézt novou osobnost, která by se měla utkat o post primátora? Nejen na tyto otázky odpovídá Dan Jiránek v exkluzivním rozhovoru pro Kladenský měsíc.

Poslední dva roky byly pro kladenskou komunální politiku poměrně turbulentní. Jak byste je hodnotil?

Zase tak turbulentní nebyly, pamatuji časy kdy se měnili náměstci jak svatí na orloji. Byla to zajímavá doba, společnost má hodně protichůdné názory a hledat kompromis je složitější a od března covid a ostatní muselo jít stranou.

Co si nejen z posledních dvou let odnášíte?

Trochu víc zkušeností, trochu víc šedin a pár kil navíc, ale také spousty setkání s inspirujícími lidmi jako rodina Milerových, pan architekt Pleskot, lidé z Haldy a projektu Kino žije. A také to, že některým lidem je jedno, jestli jste a nebo nejste primátor a pro jiné je to „ hrozně“ důležité.

Co naopak byste raději vymazal z paměti?

Nic, proč taky?

V čele města jste stál nejen v posledních dvou letech, považujete post primátora za práci, kterou byste někomu doporučil, nebo byste ho raději odradil?

Jak komu. Člověk na ní potřebuje spoustu času a pokud má například malé děti, neuvidí vlastně jak vyrůstají. Ale je to zajímavá práce, občas příliš hektická, ale někdo klid nemusí.

Co nyní děláte, čemu se věnujete?

Pracuji zase na Svazu měst a obcí ČR, mám na starosti projekty z Technologické agentury ČR, komunitní projekty EU i projekty z národních dotací a Evropských fondů a po večerech teď, když zase otevřeli knihkupectví, hodně čtu.

Na několika místech se objevila informace, že už nechcete kandidovat na primátora. Je to pravda a co vás k tomu vede?

Je to pravda a hlavní příčinou je můj věk a pocit, že se další část života dá žít jinak a snad i lépe.

Kladenská ODS měla tradičně v čele vás, pokud jste se rozhodl dále na post primátora neaspirovat, hledá se už „korunní princ“, jinými slovy, jsou osobnosti, které by vás měly v čele kandidátky nahradit?

Člověk, který vás má nahradit se nemůže hledat, ten o to musí sám stát.

Je tedy někdo, kdo by o to „stál“?

Naštěstí má ODS dostatek schopných žen i mužů, kteří chtějí pro své město něco udělat.

V této souvislosti je otázka, která rezonuje Kladnem řadu let. Myslíte, že se podaří nalézt cestu k tomu, aby ustalo často hlasité a nejen emocemi provázené střídání moci Volf x Jiránek. Jinými slovy, dokážete si představit, že by tyto strany našly cestu, jak spolu být na radnici?

Dovedu si představit skoro cokoli – mám rád sci fi a fantasy, ale že by se lidé skoro v šedesáti měnili a člověk, který je zvyklý všechno rozhodovat sám, že by začal naslouchat druhým? Tak bujnou fantazii zase nemám. A myslet si, že VPK změní svého lídra …

Nyní jste v opozici, jak by podle vás měla fungovat kladenská opoziční strana? Vede cesta přes neutuchající kritiku nebo jinudy?

Přes kritiku nevede cesta nikam. Je potřeba navrhovat to, co si myslíte, že město, jeho obyvatelé potřebují, a ano, kritizovat to, co je zbytečné nebo škodlivé.

Nikdo se v čele kladenské radnice nevyhne koalici. Vy jste byl poslední dva roky v čele poměrně různorodého spojení. Jak ho hodnotíte?

Jako složité, ale sladit odlišné názory s více partnery je prostě náročnější, kromě toho jsou i odlišnější názory obyvatel na to, jak by se město mělo chovat a rozvíjet. Pokud se názory lidí opravdu zabýváte, je to složitější než před deseti lety.

Možná otázka, na kterou nebudete chtít odpovědět, ale přesto. Pokud by bývalá koalice mohla mít o jednoho, dva partnery méně, koho byste v ní raději neměl?

Proč bych na ní neměl chtít odpovídat, Jiřího Chvojku a Petru Melčovou.

Co je podle vás nejslabším místem Kladna jako města?

Spousta důležitých a drahých nutných investic – Sítenský most, školy, fasády na věžových domech a utrácení za líbivé, ale zbytné věci.

Jaké stojí před Kladnem největší výzvy do příštích let?

Zvýšit kvalitu života obyvatel. Od parkování, přes pořádek až po bezpečnost. A nezapomínat na školy od mateřských až po vysokou. Akutně – podpořit lokální ekonomiku (živnostníky, podnikatele i jejich zaměstnance) a ustát dramatické změny v daňové soustavě.

Na obecní, ale i krajské rozpočty zřejmě v příštím roce dopadnou propady příjmů, může se na to Kladno, potažmo kraj nějak připravit? Jak?

Neutrácet za zbytečnosti a investovat.

Blíží se konec roku, letos skutečně zvláštního a možná trochu podivného roku. Co si řeknete 31. prosince před půlnocí, když se ohlédnete zpět? A pomiňme nyní politiku…

Ať už jde ten covid do …

 

Comments are closed.