V úterý 20. dubna zahájilo Divadelní léto předprodej vstupenek na letošní 14. ročník festivalu, který se bude konat od 12. června do 28. července na plzeňské scéně U Zvonu. Hlavní inscenací bude Romeo a Julie v režii Jakuba Špalka. Na scéně se odehraje premiéra a deset repríz této hry, ale také obnovená premiéra úspěšné inscenace Cyrano z roku 2018 s charismatickým Michalem Dlouhým. Vstupenky je možné zakoupit prostřednictvím sítě GoOut.

Doprovodný program nabídne autorská představení studentů HAMU a DAMU, která vznikají v rámci rezidenčních pobytů, Open Air Slam nebo večer s muzikálem Divadla J. K. Tyla.

Divadelní léto bylo vloni v červenci jednou z prvních akcí, které se po jarní vlně pandemie podařilo uskutečnit. Organizátoři věří, že hrát bude možné i letos. „Loňský rok byl nejtěžší v historii festivalu, hodně jsme se toho ale naučili. Ověřili jsme si, jak skvělý tým Divadelní léto tvoří a jak flexibilní umíme být – museli jsme reagovat na změny ze dne na den, někdy i z hodiny na hodinu, a naučili jsme se zajistit všechna potřebná protiepidemická opatření pro diváky i herce. Naší velkou výhodou je i to, že hrajeme na čerstvém vzduchu pod širým nebem,“ uvedla Marcela Mašínová, ředitelka festivalu.

Vloni a předloni postavil festival svoji scénu s hledištěm pro několik set diváků U Ježíška, dříve se ale hrálo i na jiných místech Plzně, mimo jiné na náměstí Republiky, v Proluce nebo před Západočeským muzeem. Prostranství U Zvonu, kde se Divadelní léto letos uskuteční, objevil festival v roce 2016 a zakotvil tu i v roce 2017. Místo stíněné platany, na kterém má v budoucnu stát budova Západočeské galerie, se zalíbilo i režiséru Jakubu Špalkovi, principálovi Spolku Kašpar.

Nejslavnější Shakespearův milostný příběh se bude v Plzni hrát v překladu Josefa Topola a úpravě pro osm osob. Do titulních rolí obsadil režisér neokoukané tváře – Daniela Pivodu Ondráčka a Terezu Slámovou, v roli Kapuleta se na Divadelní léto vrátí Jan Zadražil, který tu v roce 2009 a 2010 exceloval jako Gogolův Revizor. Merkucia ztvární Miloslav Tichý, kterého díky roli Kristiána de Neuvillette čeká na plzeňské letní scéně i obnovená premiéra Cyrana. Také v dalších rolích se představí herci pražského divadelního Spolku Kašpar: Eva Elsnerová, František Kreuzmann, Štěpán Coufal a Kristián Stolařík.

Tým festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem by rád vyjádřil osobní dík zdravotníkům, kteří v první linii bojují proti nemoci covid-19, a zároveň by tuto formu poděkování vstupenkou rád umožnil i svým divákům a příznivcům. Festival proto vyčlenil premiérovou inscenaci Romeo a Julie, která se koná 6. července, pro zdravotníky z Fakultní nemocnice Plzeň. Vstupenku pro ně bude možné zakoupit stejně, jako běžné vstupenky na Divadelní léto, v síti GoOut prostřednictvím odkazu Poděkujte vstupenkou!

„Jako první zakoupí vstupenky pro zdravotníky všichni členové našeho týmu a vyzveme i diváky, příznivce a partnery Divadelního léta, aby se k nám připojili,“ vysvětluje Marcela Mašínová. „Jsme velmi rádi, že záštitu nad akcí Poděkujte vstupenkou! převzal primátor města Plzně Martin Baxa,“ dodala.

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem podporují město Plzeň a Plzeňský kraj.

Podrobnosti jsou na webu Divadelní léto: www.divadelnileto.cz

Editace textu: Marie Fialová

Zdroj: plzen.eu

Comments are closed.