Pandemie koronaviru významně ovlivnila i přípravu oblíbené akce, které se každoročně účastní tisíce Kladeňáků a zájemců z dalších měst. Jedné z nejdůležitějších kulturních akcí pod širým nebem, Kladenským dvorkům hrozilo, že se letos vůbec neuskuteční či se přesune na podzimní termín.

Jen před pár dny ale přišlo z malebné kladenské čtvrti Podprůhon zásadní rozhodnutí. Tradiční dvoudenní výtvarná, hudební a divadelní přehlídka se letos vrátí doslova ke svým kořenům sahajícím až do osmdesátých let minulého století. Její první pořadatelé se tehdy inspirovali pražskými Malostranskými dvorky, výstavou uměleckých děl v zahradách a dvorech.

Kladenské dvorky se léta navzdory všem nástrahám, konstantně a bez přestání, konaly v druhém červnovém víkendu. Ještě v polovině května ovšem nebylo jasné, zda a případně v jaké formě se letos uskuteční. Spolek Podprůhon nejprve ohlásil přesunutí na září. Vzhledem k dalším akcím plánovaných na září a nejistotě, co se bude dít po začátku školního roku se ale nakonec po dlouhé diskusi Spolek vrátil původnímu termínu, 13. červnu.

Druhou červnovou sobotu se dvorky otevřou opět široké veřejnosti. Proti jiným rokům bude ovšem chybět doprovodný program nejen na hřišti Pod Bukovkou.

„Oslovili jsme všechny majitele dvorků a více než dvě třetiny z nich souhlasily a umožní vystavovat na jejich dvorcích a zahrádkách, na kterých se představí i kladenští hudebníci,“ potvrdila Kateřina Jůzová ze Spolku Podprůhon. Připravený a nasmlouvaný hudební program se nyní snaží pořadatelé přesunout na rok 2021. Už nyní se tak mohou návštěvníci těšit mimo jiné na kladenské Zrní.

Komorní nebo punkové, tak označují pořadatelé osmatřicátý ročník Kladenských dvorků. Kromě trochu jiné atmosféry úprava letošního programu přinese i více než symbolické gesto směrem k hlavnímu partnerovi Dvorků, městu Kladnu. „Nevyužitou část dotace, kterou od města dostáváme, vrátíme a pomůžeme tak v době, která není lehká ani pro rozpočet města,“ doplnila Kateřina Jůzová. Současně doporučila všem zájemcům o Kladenské Dvorky, aby sledovali stejnojmenné webové stránky nebo facebookový profil, kde naleznou všechny aktuality.

Vzhledem k tomu, že se letošní termín Dvorků měnil hned několikrát ještě jednou upřesňujeme, že se otevřou v sobotu 13. června od 13 do 19 hodin. Informace pro návštěvníky i vystavující jsou na www.kladenskedvorky.cz

Comments are closed.