Zpráva, která potěší jak všechny turisty, tak milovníky památek a historie naší země. Hrad Helfštýn, dominanta kraje tyčící se nad Moravskou Branou u Lipníka nad Bečvou, prošel v minulých letech dlouhou a náročnou rekonstrukcí. V pátek 21. srpna 2020 se opět otevřel návštěvníkům v celé své monumentální kráse.

„Helfšýn je klenotem našeho regionu. Nejen proto, že láká turisty z celého Česka i ze zahraničí, ale také proto, že odkazuje na kus národní historie. Památka bohužel nebyla v úplně ideálním stavu, takže třiadevadesát miliónů korun, které kraj do opravy hradu vložil, chápu nejen jako investici, ale také jako uhrazení dluhu z minulosti,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Po zdařilých úpravách se Helfštýn může pochlubit novou střechou, rekonstruovanými výstavními prostory a jedinečným vyhlídkovým okruhem, který zahrnuje první až čtvrté nádvoří, galerii, vyhlídkovou věž, expozice uměleckého kovářství, historické mincovny a archeologie a palácové torzo.

„Část prostoru nad bývalou kaplí zastřešuje pískované sklo, které symbolizuje otevřenou oblohu. Zvolené řešení považuji za citlivé k původní stavbě, navíc Helfštýn tím získá potřebné výstavní prostory. Kromě příspěvku do obnovy historické památky tím zároveň investujeme do cestovního ruchu v regionu,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury Petr Vrána.

Bližší informace týkající se otevírací doby a vstupného najdete zde: http://www.helfstyn.cz/pro-navstevniky/oteviraci-doba-a-vstupne

Comments are closed.