vasdruhydomov.cz

Vypůjčil jsem si, s dovolením, titulek od Karla Čapka. Ono mě to tak nějak napadlo, když jsem nedávno slyšel vyprávět kamaráda, mistra svého oboru, jak se vlastně své „řemeslo“ naučil a učil.

Učil se celý život, bylo to zdlouhavé, pozvolné, ale nesmírně zajímavé. Tedy pro toho, kdo chce umět. Po svojí šichtě zůstával na pracovišti a sledoval skutečné mistry, jak pracují. Tu něco odposlechl, tu okoukal, tu přidržel nebo se pokorně zeptal. Zdarma. Ne, že za to nic neměl, on to měl zdarma. Ta pokora na něm zanechala stopy dodnes, i když je mistrem on.

Jak jsem si tak znovu promítal jeho profesní příběh, vzpomněl jsem si na další, další a další, jak přes kopírák (průpisový tmavě modrý nebo černý barvící list papíru používající se zejména v psacích strojích). Všichni jsou dnes mistry svého oboru. Nenechte se mýlit vážení mladší. Ani dnešní technologický boom vám nikdy nenahradí pocit, že jste u toho. Ani jůťub, ani virtuální brýle nasazené třeba při čekání na vlak. Být u toho nebo být v tom je skutečně in. Nabídka je aktuálně velmi omezena. Takové to LIMITED EDITION.

Autor: Jiří Hokův

Comments are closed.