Ze starých zažloutlých fotek známe vystajlované cyklisty v pruhovaných trikotech s černými tříčtvťáky na vysokých kolech. Sami však už pamatujeme, že módní trendy se k bicyklům vázaly vždy, ne však tak vtíravě, jako nyní. Můžeme si jistě vzpomenout na vyhrnuté nohavice nad naojelované řetězy, zkracování nebo odstranění blatníků. Nakonec to byla jedna z nejlepších scén z filmu Obecná škola, kdy syn Zdeňka Svěráka potunil kolo a tatínkovi následný déšť naopak potunil obličej a oděv.

Dnešní cyklistika je stále na vzestupu a řadí se do mnoha kategorií, k nimž přináleží vlastní móda, chcete-li styl. Jiné oblečení volí závodníci na silničkách, jiné hobíci na horákách, jiné pak ielektropomahači. Zvláštním druhem jsou bajkeři městští. Dokonce se cyklooblečky řeší na světových módních molech a značka je jediné, co je dneska in.

Tak samozřejmě sladit barvy s kolem, mít patřičnou přilbu, rukavičky a bůhvíco ještě. Nesmíme si však plést účelovost s účelností. Sice na nás bude hezký pohled, ale v oblečení, ve kterém se nadměrně potíme nebo špatně pohybujeme, nebude výlet to pravé ořechové a možná i bezpečné. I když z vlastní zkušenosti vím, že když jsem se esteticky a účelně rozhodl jezdit v cyklokraťasech s kšandami, abych neopruzoval vzadu jedoucí bajkery svými holými, dole rozpůlenými zády, pomsta přišla záhy. Zkrátka jsem měl najednou naspěch a zkuste se zbavit jedním chvatem kalhot, když jejich šle jsou až pod třetí vrstvou funkčního šatstva. Zkrátka móda je a bude. A vlastní rozum by u toho neměl chybět. Tak rychle šup do barevných dresíků, a do sedla. Je přece léto.

 

Text a foto: Jiří Hokův

Comments are closed.