vasdruhydomov.cz

Vážení čtenáři,

vítá nás první letní měsíc, který je pro školáky tím nejpříjemnějším, protože se blíží prázdniny. Přeji jim, aby si ho co nejvíc užili a případně si stihli ještě vylepšit známky na vysvědčení. Společně se slunečným počasím přišlo na Kladno i mnoho kulturních akcí. Jsem rád, že je konečně můžeme pořádat tak, aby se vám co nejvíce líbily a neřešit protipandemická nařízení. Také o to větší mám radost, že se na nich v hojném počtu i setkáváme. Ať už se bavíme o zahájení kulturní sezony s kapelou No Name, Kladenském festivalu piva a vína, Tanečních zábavách pro seniory či Dětském dnu – každá akce si našla své opravdu početné publikum. Děkuji tak každému návštěvníkovi, protože se mi tím neustále potvrzuje, že Kladeňáci si zaslouží od svého města více, než být nuceni neustále cestovat za kulturou do Prahy. Zaslouží si, aby se kvalitní a rozličné akce konaly přímo v našem městě.

Kulturní vyžití ale není jediné, co tradičně v létě zažívá naprostý boom. V rekordním čase dvou let se nám povedlo doslova nakopnout a nastartovat opravdu důležité investiční akce, díky kterým dostojíme mottu, které je součástí městského loga a které ode mě i často slyšíte – tedy, že je Kladno městem pro kvalitní život.

První taková akce je rekonstrukce zimního stadionu, do které jsme se rozhodli pořádně opřít tak, aby nebylo nutné zimák opět za pár let zavírat, protože jsme v letošním roce chtěli ušetřit. Práce na stadionu pokračují podle plánu. Střecha je hotová, dokončují se úpravy fasády a zároveň na druhé ledové ploše obnovujeme letité chlazení. V srpnu počítáme s návratem hokejistů na led. Strávil jsem na zimáku velkou část života a pozorovat postupující práce a proměnu stadionu je pro mě zvláštní pocit, ale o to víc to mě i mé kolegy utvrzuje v tom, že si takto ohromný zásah kladenský zimák zasloužil. Doufám totiž, že bude velkým i malým sportovcům sloužit dlouhou řadu led a rádi ho budou navštěvovat i jejich fanoušci.

Práce postupují i na pěší třídě, kde dokončíme první etapu koncem září a druhou zahájíme na jaře příštího roku. Bylo ostudné, že se má jednat o hlavní tepnu města a nedá se zde ani přejet autem, aniž byste na některých místech nenechali podvozek. Původně jsme chtěli tímto projektem navázat na modernizaci autobusového nádraží a začít spodní částí pěší zóny společně s poštovním náměstím. Bohužel vedení města z let 2018-2020 dokázalo zařídit pro tento projekt pouze propadnutí územního rozhodnutí, stavebního povolení i stamilionové dotace. Modernizace autobusáku se tedy nekonala, nové podzemní parkování nevzniklo a možnost vybudování krásné části města raději shodilo do koše, protože chtělo ušetřit. I přesto jsme se rozhodli dostát našim slibům a zahájili jsme rekonstrukci části od náměstí Svobody směrem k Sokolovně a Tyršově ulici. Celá pěší zóna bude mít žulovou dlažbu, bude jí procházet stromořadí, úpravou projdou všechna přilehlá keřová patra a trávníky, jako je tomu u budovy bývalého „Gastronomu“. Letos se s úpravami dostaneme až k Tyršově ulici.

Práce probíhají a ještě zintenzivní i v ulici Sportovců na křížení s ulicí Františka Kloze, kde jsme zahájili výstavbu nového kruhového objezdu a revitalizaci veřejného prostranství před Městským stadionem Sletiště. Do nového „kruháku“ se napojí ulice Strouhalova a komunikace z parkoviště za sportovní halou. To nám dovolí přesunout autobusovou zastávku mimo prostor před Sletištěm, odbouráme dlouhé čekací doby při výjezdu z ulice Fr. Kloze, blokování provozu při odbočování z ulice Sportovců a složitý pohyb MHD křižovatkou. Plocha za sportovní halou
bude mít nově i více funkcí – část bude nadále sloužit jako parkoviště a část jako příjezdová komunikace k plaveckému bazénu, sportovní hale a Sport Hotelu Sletiště. Všechny tyto změny nám dovolí vyčlenit předprostor Sletiště pouze pro chodce a cyklisty a navýšit jejich bezpečí a komfort, což je v případě této lokality, kde se děti nyní pohybují v blízkosti aut či autobusů, správné řešení. Zároveň zde ale bude i velmi pěkně a komfortně vyřešen veřejný prostor, na který budeme moci být pyšní.

S logickou návazností provádíme rekonstrukci vstupu do Aquaparku Kladno, kde jsme se zaměřili na novou dlažbu, lavičky, zeleň a unikátní vodní prvek z dílny kladenského sochaře Zdeňka Maniny. Vše začátkem podzimu doplníme Zdí slávy vyobrazující kladenské sportovce, kteří byli úspěšní nejen na lokální či na celostátní úrovni, ale i ve světě. Ta bude lemovat vstup do aquaparku a příchod z lesa. Jedná se o opravdu velice hezké projekty, díky kterým prostory kultivujeme a navýšíme bezpečí všech návštěvníků. Předpokládaný konec úprav je v polovině letních prázdnin.

Nemohu vynechat nové kruhové objezdy v Kročehlavech. Nové okružní křižovatky budou stát na průsečíku křižovatek ulic Jaroslava Kociána x Milady Horákové a Vodárenská a navazující křižovatky ulice Americká x Vodárenská v jednom oválném kruhovém objezdu. Druhá okružní křižovatka vznikne v křížení ulic Americká x Italská u Kauflandu a propojky k Lidlu. Omezení v dopravě nejsou samozřejmě nic příjemného pro kohokoliv z nás, o to více se na několik měsíců dotknou především místních obyvatel a jejich komfortu. Chápeme, jak mohou být protivné všechny uzavírky, objízdné trasy a hluk ze staveniště. Přesto nám nezbývá, než vás poprosit o dávku trpělivosti a pochopení, jakou jste měli při budování kruhových objezdů u zimáku a ulic Železničářů x Josefa Čapka. Z hlediska bezpečnosti a plynulosti silniční dopravy dojde k významnému zlepšení a zkapacitnění průjezdu těmito dopravními uzly. Průjezd městem bude díky těmto úpravám i mnohem jednodušší a pohodlnější.

A protože se kruhové objezdy musí udělat společně, dojde k zaslepení ulice Jaroslava Kociána. Během několika dnů jsme se proto s kolegy rozhodli, že celou ulici zahrneme do plánovaných prací a zrevitalizujeme ji. Kompletní obnova v sobě zahrnuje opravu povrchů silnice a chodníků, úpravu autobusových zastávek, veřejného osvětlení a navazující zeleně. V souvislosti napojení této ulice na novou okružní křižovatku dojde i k úpravě dopravního uspořádání jízdních pruhů, což nám umožní navýšení parkovacích míst a vytvoření bezpečnější cyklostezky. Letní měsíce jsou z hlediska dopravy při takto rozsáhlých úpravách nejvhodnější a vyvinuli jsme maximální
úsilí, aby se práce dokončily v takto krátkém termínu, v němž se stihne maximum možného.

Zahájili jsme i kultivaci původního slepého ukončení železničního nádraží u kruhové křižovatky Na Kovárně, kde jsme potřebovali odkoupit pozemky do vlastnictví města. Poté jsme celý prostor vyčistili a odstranili místní ekologickou zátěž po původním železničním využití. Přesto ale nechceme, aby se na historii pozemku zapomnělo, a proto zde vznikne městský park s odkazem na historii Kladensko-nučické dráhy. Zařídíme nové parkové cesty, cyklostojany, zeleň a odpočinkovou zónu s lavičkami. Zkombinujeme přírodní materiály a kovové prvky původní železnice, čímž vznikne opravdu unikátní park plný zajímavých protikladů.

Finalizujeme zakoupení areálu bývalého hotelu La Park. Pozemek včetně zchátralé nemovitosti měl být podle původních záměrů v březnu dán do dražby, k té ale nakonec nedošlo a ani nedojde. Bezpochyby se jedná o lokalitu, kterou by chtěl každý co nejlevněji odkoupit, co nejlevněji zde něco vybudovat a poté co nejdráž prodat. To ale není vhodný postup pro město a budoucnost tohoto dříve hezkého místa. Rozhodli jsme se proto neprodleně jednat a odkoupit největší pohledávky, aby se Kladno stalo novým majitelem kdysi vyhlášené destinace. Chceme, aby lokalita na dlouhá léta opět sloužila všem Kladeňákům.

V červenci plánujeme úpravu chodníku a vyšlapané mlatové cesty ve Švermovském parku Pionýrů a budeme realizovat rekonstrukci části komunikace Stanislava Oplta. Jedná se o úsek na konci ulice u fotbalového hřiště TJ Baník Švermov, kde vybudujeme asfaltovou vozovku, čtyři desítky parkovacích míst a podélné stání pro autobus. Termín realizace je předpokládaný na začátek podzimu.

V neposlední řadě připravujeme i úpravu prostoru před „Zmrzlinou“ na kulaťáku v Bressoně s navazujícími úpravami náměstí Karla Kindla. Projekt zahrnuje vhodnější a bezpečnější umístění zdejší autobusové zastávky, rozšíření jízdních pruhů směrem k Severní ulici, pročištění a úpravu zeleně a poskytnutí většího prostoru pro předzahrádku u Zmrzliny.

Ze všech plánovaných i započatých investic se jedná pouze o průřez a mnohé další projekty rádi s kolegy představíme v následujících vydáních Kamelotu. Pouze dodám, že hospodaříme s nejvyšším rozpočtem v historii, který přesahuje dvě a půl miliardy korun. Necítíme nutnost na obyvatelích Kladna či městu jako takovém šetřit a raději do veškerých projektů budeme i nadále vkládat maximální nasazení a dělat věci pořádně. Propadání územních rozhodnutí, stavebních povolení a stamilionových dotací nechceme přenechat lidem, kteří považují vyšší investice do rozvoje města za zbytečné mrhání peněz.

Již tradičně si vás, drazí čtenáři, dovolím pozvat na úžasné kulturní akce. Hned začátkem června vystoupí v Zahradě Kladenského zámku jedna z nejúspěšnějších evropských revivalových skupin The Beatles Revival Band z Kladna se vzácným hostem – legendárním kytaristou a zpěvákem skupiny Olympic Petrem Jandou. Když jsem již nakousl historii Kladensko-nučické dráhy, tak 11. června pořádáme Výlet zážitkovým vlakem na Lom Velká Amerika, kde se díky procházce s výkladem dostanete i na místa, která nejsou běžně přístupná. Třetí červnovou neděli opět roztančíte při Tanečním odpoledne pro seniory v restauraci U Zlatého selátka za hudebního doprovodu kapely Black Band. Celý měsíc završíme v neděli 26. června Zábavným večerem, kde si na své přijdou všichni milovníci netradičního humoru Zdeňka Izera a rock & popové kapely So Fine v čele s britským zpěvákem Gedem Maloney. Přijďte oslavit i zakončení 107. kladenské divadelní sezony – Malé kladenské Dinoýsie v sobotu 25. června rozžijí nejen budovu Městského divadla Kladno, ale i přilehlý park…

Na závěr se společně s kolegy ještě jednou omlouvám za zhoršenou průjezdnost městem a prosím o trpělivost a pochopení.

Mgr. Milan Volf, předseda Volby pro Kladno

Comments are closed.