Vážení čtenáři,

přivítal nás všechny rok 2023. Dovolte mi vám popřát do následujících dnů mnoho osobních i pracovních úspěchů, pevné zdraví a nevyčerpatelnou dávku štěstí. Jsem rád, že jste si společně s námi chodili užívat Kladenské Vánoce a vše, co k tomu patří. Byl jsem překvapen početnou návštěvností nejen slavnostního rozsvícení pohádkového stromu, ale i každého koncertu, který se občas konal za doprovodu mrazů a sněhových nadílek.

Nejbližší událostí, která nás nyní čeká, jsou dozajisté Prezidentské volby. První kolo se uskuteční od pátku 13. ledna do soboty 14. ledna. Běžně bych tuto skutečnost zmínil pouze okrajově, ale při těchto volbách bude probíhat na Kladně i referendum. Pro vysvětlenou, jak je mým zvykem, nazvu věci tak, jak se mají. Byť se přelom roku pro mnoho lidí vyznačuje různými životními předsevzetími a kalkulacemi, tak pro mě to byl spíše návrat do minulosti. Opět se totiž zjevil duch největšího politického počinu zastupitelky Anny Gamanové, Tomáše Kutila, Petra Soudka a dalších osob, které Kladnu pouze škodí, nikdy pro něj nic neudělali a nyní se snaží zakázat herny ve městě.

Je totiž jedno, jaký rok se zrovna píše. „Nadlidé“ vždy vědí, co je pro ostatní to nejlepší a svou jedinou „pravdu“ i přes jasná stanoviska expertů či statistik budou násilím a lživou kampaní vnucovat všem ostatním. Tito poměrně exotičtí jedinci v čele s paní Gamanovou chtějí zachraňovat město před problémem, co neexistuje. Trvalo jim to sice šest let, ale nakonec se jim po velmi prapodivném sběru podpisů podařilo referendum Kladeňákům vnutit.

Až se setkáte s otázkou, zda je potřeba zachránit Statutární město Kladno před hazardem, tak si dovolím podotknout několik faktů. V průběhu let jsme s kolegy zredukovali počet herních míst z více než 130 na 12. Tedy o více jak 90 %. Od roku 2017 je zároveň platný velmi přísný zákon o hazardních hrách, díky němuž zmizely například automaty z běžných hospod. Od prosince roku 2020 byl spuštěn i plný provoz průlomového Rejstříku fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách. Osobu zapsanou v rejstříku tak žádný provozovatel hazardních her nevpustí do herního prostoru a neumožní ji zřídit uživatelské konto. My jsme vždy preferovali a nadále preferujeme
cestu zásadní regulace a kontroly. Díky ní se dle statistik Policie ČR a Městské policie Kladno řešil nulitní počet přestupků v návaznosti na provoz heren.

Historie jednoznačně dokazuje neustále dokola, že plošné zákazy neboli prohibice nefungují. Naopak. Lidé si vždy najdou cestu, jak nadále provozovat to, co ve svém životě dělat chtějí. A je přitom úplně jedno, zda se jedná o plošný zákaz alkoholu nebo hazardu. To, že zakážeme hazardní hry v kamenných provozovnách neznamená, že lidé přestanou tento druh zábavy vyhledávat. Naopak. Bude si stále dál žít, ale v mnohem horší podobě, nekontrolovatelným životem mimo dosah zákonů. Pokud dojde k zákazu hazardu ve městě, můžeme se také rozloučit s přibližně 100 miliony korun ročně, které nám tento průmysl odvádí do městské kasy. Za deset let tedy
město přijde klidně i o více jak miliardu korun. Nedokážu si představit, že nebudeme dělat další Kladenské Vánoce, Dny města, nebudeme schopni pomoci v době energetické krize vlastním občanům například s platbami komunálního odpadu či držením cen tepla jen proto, že se někdo cítí jako morální modla nadřazená obyvatelům města.

Pamatuji si na dobu před dvěma lety, kdy na kladenském zastupitelstvu vystoupil pan doktor Ivan Douda (známý odborník na závislosti, psycholog se 40letou praxí, spoluzakladatel Střediska prevence léčby a drogových závislostí Drop In a spoluzakladatel Nadace Výboru dobré vůle Olgy Havlové), který jasně upozornil, že líbivá gesta o nulové toleranci jsou pouhopouhým výsledkem naivních představ politiků, které v praxi prostě a jednoduše nefungují.

Již nějakou dobu nejsme totalitním státem. A je neuvěřitelně smutné, že tuto skutečnost musíme pořád dokola některým politikům připomínat. Paní Gamanová a ostatní vám podobní: žijeme ve svobodném státě a vy zde nejste pro to, abyste obyvatele Kladna moralizovali a nutili je skákat tak, jak pískáte. A pokud zrušíme těch zbylých několik „kamenných heren“, budete následně chtít na území města zrušit i internet? Je rok 2023 a pokud vám to
není známo, existuje hraní on-line a kdo chce, může si zahrát ruletu už i v mobilu. Budeme tedy kvůli vymýcení hazardu hlasovat také o povinnosti občanů odevzdat mobilní telefon?

Vážení Kladeňáci, pokud byste chtěli reagovat na zmíněné referendum a hlasovat pro „NE“, je mnohem lepší, když nebudete hlasovat vůbec a nenavýšíte tak kvórum. Nejlepší možnou cestou je proto celé referendum ignorovat.
Koneckonců, skupina lidí, která toto zcela hloupé hlasování zorganizovala, si ani nic jiného nezaslouží.

Prosím tedy za celé město, nevhazujte k referendu do urny žádnou obálku…

Závěrem mi dovolte Vám popřát, abyste si co nejvíce užili letošní zimu a ještě jednou přeji hodně štěstí a bezva start do nového roku.

Mgr. Milan Volf, předseda Volby pro Kladno a primátor Statutárního města Kladna

Comments are closed.