Vážení čtenáři,

přivítal nás listopad, poslední podzimní měsíc. Naše město zkrášlují rozmanité barvy a za chvíli je tu adventní čas. Na začátek musím ještě jednou poděkovat všem za skvělý výsledek Volby pro Kladno ve volbách. Díky Vašim hlasům je Kladno na třetím místě ze všech statutárních měst, ve kterém se takto jednoznačně rozhodlo o vítězi komunálních voleb.

Až budete číst tyto řádky, tak se již konalo ustavující zastupitelstvo. Od příštího roku, jak jsme slíbili, nebudete platit za komunální odpad a tato služba pro vás bude dočasně zdarma. I nadále zůstáváme ve vedení města a na rozdíl od minulých voleb se tentokrát nekoná žádný podraz na voliče, který minule zosnovala kladenská ODS. Po velmi krátkém zvažování a jednoznačných argumentech jsme se s kolegy rozhodli ke spolupráci s ANO.

Prvním důvodem byla náprava stavu a podrazu, který se před čtyřmi lety odehrál. Byť se na tom ANO tehdy podílelo, tak vše za uplynulé dva roky napravilo a vrátilo věci do stavu, který si voliči přáli. Rozhodnutí, které znamenalo záchranu Městského divadla Kladno, opětovné nastartování smysluplného a kvalitního rozvoje města nebo kulturního života. S lídrem kladenského ANO Frantou Burešem, který působil ve Sportovních areálech města Kladna, jsme spolupracovali a náš přístup k vedení města je velmi obdobný a seriózní. Politici mezi sebou často spíše obchodují, aby se vůbec na něčem dokázali domluvit, jako to vidíme například v Praze. Naše společná jednání byla pouze o slušné domluvě. A to pro mě bude vždy znamenat víc, než jakýkoliv obchod. Chci, abychom s koaličním partnerem jako tým táhli Kladno dopředu. Nic jiného si nepřeji. Vzhledem k tomu, že už jsme s ANO spolupracovali, tak víme, do čeho jdeme. Věřím a cítím, že pro město Kladno to bude nejlepší volba.

Pozastavím se ale i u Vašich dotazů, zda máme v plánu spolupracovat s kladenskou ODS. S kolegy jsme se ničemu takovému nebránili. Ale její chování nelze přehlédnout. Co před čtyřmi lety následovalo po podrazu na voliče a dalo vzniknout nesourodé pětikoalici, byla totální čistka, kdy přes noc, ihned po volbách, povyhazovali šéfy firem, odvolali dozorčí rady, připravili si vyhazovy běžných zaměstnanců, vše přestavěli a chovali se doslova jako policejní komando. Za účasti policie dokonce odebírali klíče od kanceláří či mobilní telefony. Lidé z ODS, pokud chtěli jednat na úrovni, měli přijít a narovinu říct: „Jednali jsme za hranou, víme o tom, uvědomujeme si to. Chovali jsme se neeticky a provedli věci, které byly pro město Kladno špatně. Takto už se chovat nechceme a nic takového už nikdy neuděláme.“

Dokážu si představit, že by byť minimální zpytování svědomí dokázalo otevřít možnosti o společném jednání. Ale pokud ODS předstírá, že se nic takového nestalo a chce si hrát na to, že půjde bez problémů dál, tak vůbec netuším, co jsou vlastně tito lidé zač. Přitom zrovna lídra ODS Leoše Stránského znám a je to pro mě seriózní člověk, se kterým bych spolupracoval rád a spolupracovat chci. Je to ale složité, když se podívám, co se schovává za ním. Pan Hanes, který má problémy s drogami a byl mu kvůli tomu odebrán i řidičský průkaz. Pan Větrovec, který má pocit, že řídí celé město, což dobře pojmenoval vydavatel Kamelotu a Kladenského měsíce ve článku „Slovo vydavatele: Kladeňáci, vemte rozum do hrsti“, v němž popisuje chování a zásahy prostředníků z ODS do jeho
živnosti, které vyvrcholily až soudem. Nyní se pan Větrovec rozčiluje, že s ním nikdo nechce jednat, byť s Danem Jiránkem docílil pouze toho, že z 19 křesel v zastupitelstvu v průběhu let zůstalo ODS pouhých 6.

Mnozí z vás pravděpodobně zaregistrovali náš billboard, kde jsem s kolegou Davidem Homerem a s nadsázkou poukazujeme na problém nepřizpůsobivých. Problém, o kterém ostatní mlčí, vyhýbají se mu anebo jej neumí nazvat pravým jménem. Věděli jsme, že billboard způsobí rozruch. Ale že kvůli němu někdo napadne volby u soudu, zpochybní jejich platnost a konkrétně napadne zvolení mě a Davida, jsme nečekali. A světe div se, dozvěděl jsem se, že přibližně dva týdny před komunálkami šířil Lukáš Hanes informaci, že bychom já i David Homer měli být vyloučeni z voleb. Je tedy naprosto jasné, kdo vše připravil. Lukáš Hanes zároveň patří s paní Gamanovou a několika dalšími „exotickými lidmi“ mezi skupinu, která se snaží vyvolat referendum proti hazardu. Ten z drtivé většiny nikomu nevadí a je nyní zákonem tak sešněrovaný, že znemožňuje hraní zadluženým lidem, existuje rejstřík vyloučených osob a podobně. Ze zhruba 130 heren v minulosti tady teď funguje pouhých 8 casin či heren, která musí splňovat velmi přísnou regulaci. Pro rozpočet města to znamená roční příjem okolo 100 milionů
korun, podle loterijního zákona má město poměrný příjem i z on-line hraní, které samozřejmě nemůžeme ovlivnit nijak a bude tady tak jako tak. Nicméně tato skupina řadu let horkotěžko sbírala podpisy až nakonec získala požadovaný počet a podala žádost pro vyhlášení referenda. Ta je ale formálně špatně už jen z důvodu, že pan Hanes odstoupil před volbami z petičního výboru pro referendum proti hazardu a tím pádem žádost znehodnotil. Úsměvné je, že po volbách do tohoto výboru zase přistoupil zpátky. Ptám se tedy: „Lukáši, co jsi zač? Kdo jsi? Kam patříš? Do ODS, za jejíž značku ses veřejně zastyděl, nebo už k Pirátům? Proč tě trápí hazard? Máš s ním podobný problém, jako s drogami? Děláš to pro zviditelnění, osobní prospěch, nebo chceš jen sebrat městu 100 milionů?“ Zda referendum bude nebo ne, to se ještě uvidí. Každopádně chceme, aby vše bylo připraveno v naprostém pořádku a byl k němu legitimní důvod.

Abych tedy souhrnně odpověděl na dotazy čtenářů, proč jsme nakonec rozhodli nespolupracovat s ODS – sama se dostala do role, kdy pro nás není solidním partnerem. V této straně nedošlo k žádné sebereflexi ani zlepšení. Hodnotím to z pozice pravicově založeného člověka, který zná principy, ideologii i pilíře občanské demokratické strany. Druhá věc ale je, kdo všechno a jak tuto stranu nyní prezentuje a představuje.

Z obdobného důvodu nepřipadal v úvahu kladenský PirStan. Sdružení, které například pořádá setkání s občany na téma městské hromadné dopravy, o které neustále lže a tuto velmi složitou problematiku ani nechápe. Navíc je smutné, když jeho zástupci kandidují na Kladně, ale ve sporu se Středočeským krajem vedeným jejich stranickými kolegy bez ohledu na odborné argumenty kopou proti zájmům města. Zástupci tohoto spletence mají za sebou mnoho hysterických výlevů, šíření dezinformací a pomluv. Jsou to lidé, kteří vůbec nepatří do komunální politiky a musím říct, že mě to mrzí. Rád bych o nich i o kladenské SPD chtěl říct něco jiného. Tento můj názor přitom není ani tak politický, jako spíše lidský.

Omlouvám se za moji tvrdost a přímočarost, ale jinak to neumím.

A teď pojďme na jiná témata, například nejbližší akce města. Jsou před námi Kladenské Vánoce, které odstartujeme v sobotu 26. listopadu rozsvícením pohádkového vánočního stromu splněných přání. Tradičně
nebude chybět adventní program, vyzdobená Zahrada Kladenského zámku, trhy, speciální vánoční vláček a charitativní koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Minulý rok zde měli velký úspěch 4 Tenoři. V letošním roce se proto můžete těšit na vokální kvarteto 4TET, které tvoří zpěváci Jiří Korn, Jiří Škorpík, Dušan Kollár a David Uličník. Hned druhý den na náměstí Starosty Pavla vystoupí Pepa Bohouš. Letošní program připravujeme tak, aby byl adekvátní v porovnání s loňským. Více ale zatím neprozradím.

V letošním roce jsme se také rozhodli i z důvodu zdražení energií, že kluziště bude pouze na náměstí Starosty Pavla. Ihned, jak se situace s energiemi urovná, počítáme do budoucna s provozem druhé ledové plochy na
Václaváku.

Po příznivce kultury, doporučuji navštívit divadelní inscenaci Jak jsem potkal Ďábla. Autorské dílo tvůrčí režijně ramaturgické dvojice Petra Svojtky a Jiřího Janků vznikla přímo pro Městské divadlo Kladno. Inscenace je poctou Otu Pavlovi, jehož život je spjatý s oblastí Kladenska. Představení za návštěvu opravdu stojí. Také si rozhodně nenechte ujít 19. listopadu Noc Divadel. Jubilejní desátý ročník se uskuteční s podtitulem hrdinové. Budete mít možnost nahlédnout do zákulisí zkoušky nově připravované inscenace v režii Jaroslava Slánského, užít si netradiční tragikomedii Všechny báječný věci nebo být součástí premiéry v malém sále divadla – osudu posledního anglického krále Richarda III.

Na závěr si dovolím ještě jednou všem upřímně poděkovat za vaši důvěru. Kladno je skvělé město a má i skvělé občany. Děkuji.

Mgr. Milan Volf, předseda VPK

Comments are closed.