Vedení města si v minulosti nechalo vypracovat souhrnný posudek technického stavu mostu včetně stavebně-technického průzkumu s využitím sondážních vrtů. Ten ukázal, že z hlediska mimořádné kvality betonu jsou stávající pilíře bezpečně dlouhodobě využitelné. Je tedy logické, ekonomické, ekologické, a i s ohledem na stavební práce časově úsporné, udělat jen novou vodorovnou konstrukci a sloupy pilířů zachovat, vyžadují totiž jen povrchové opravy a sanování.
Původní a mnohem nákladnější návrh přestavby mostu podle návrhu renomovaného architekta Josefa Pleskota počítal s bezpilířovým provedením, což bylo podle posudku nevhodné a nevýhodné, navíc by to vyžadovalo nový geologický průzkum Sítenského údolí.
„Hlavním účelem mostu je, aby se řidiči, cyklisté a chodci dostali z bodu A do bodu B. Nezpochybňuji, že pan architekt Pleskot předložil bývalé koalici esteticky zajímavý návrh, ale za stovky milionů navíc opravdu nestojí. My od začátku tento projekt chceme udělat co nejvíce efektivně a ekonomicky,“ říká Milan Volf.
Podle primátora na mostě zůstanou čtyři jízdní pruhy, dva v každém směru, jako tomu bylo doposud. Most samozřejmě získá nové veřejné osvětlení, počítá se také s bezpečnostními zábranami, které zde znesnadní lidem úmysl sáhnout si skokem do údolí na život.
Předběžný odhad délky stavebních prací je jeden rok a na nezbytně nutnou dobu se počítá s úplnou uzavírkou. Částečná uzávěra by totiž projekt neúměrně prodražila ale také prodloužila. Životnost mostu po rekonstrukci je odhadována na 80 let.