O radostný konec loňského roku se olomoucké ZOO postarala samička lenochoda dvouprstého, která 21. prosince 2020 přivedla na svět životaschopné mládě. „Pohlaví ještě určit nedokážeme, ale je pro nás podstatné, že matka se dokáže starat sama a mládě odchovává tak, jak tomu má být. První dny sice budily rozpaky, ale věříme, že z nejhoršího je mládě nikoliv uvnitř, ale venku, “ uvádí zoolog Jitka Vokurková. Letošní mládě je již 2. mládětem odchovaným rodiči. První pár, Olina a Robert, žádné potomky nezanechal. Olina se pak vypravila na námluvy do Zoo Ústí nad Labem a tato cesta přinesla v roce 2009 olomoucké ZOO první mládě. „Aktuálně na jihoamerickém pavilonu chováme společně s mravenečníky čtyřprstými pár lenochodů dvouprstých. Samec se jmenuje Indy a pochází ze ZOO Varšava a samice Pepina se narodila v ZOO Ústí nad Labem. Tento pár spolu skvěle harmonizuje, čehož je důkazem i narozené mládě,“ dodává mluvčí ZOO Olomouc Iveta Gronská.
V ZOO Olomouc jsou také vždy zvědaví na to, které mládě se narodí jako první v novém roce. První místo velmi často získávají malé opičky kotulové veverovití. Letos ale kotula od pomyslného prvenství dělilo pár hodin. Předběhl ho o pár hodin kaloň rodriguezský, známý i jako kaloň zlatý. Olomoucká ZOO chová tyto kaloně od roku 1999. Narodilo se v ní prozatím celkem 177 jedinců.
A co tedy kotulové, obvyklí vítězové hry o první mládě roku? „V neděli 3. ledna se už kotulové hlásili o slovo a po narození mláděte se rozrostla tlupa na 22 jedinců. Aktuálně se mu daří velmi dobře, vozí se na matčiných zádech a stále má k dispozici dostatek mateřského mléka. Matka si vybírá z nabízené potravy ty nejchutnější kousky,“ dodává s radostí Jitka Vokurková. V olomoucké ZOO od roku 1993 již odchovali 126 mláďat kotula veverovitého.
Zdroj obrázku: ZOO Olomouc

Comments are closed.