Město pomáhá bytovým domům k levnější energii

Kladno 2.listopadu 10:33

Kladno chce hrát aktivní roli v rozvoji městské komunitní energetiky, a napomoci tak svým obyvatelům snížit náklady na energie a získat větší energetickou samostatnost. Zájem zapojit se do připravovaného pilotního projektu sdílené energie projevily tři bytové domy, resp. společenství vlastníků jednotek (SVJ). Přizvány do komunity jsou i podnikatelské subjekty z jejich okolí.

Město pomáhá bytovým domům k levnější energii

Na území Kladna mohou vzniknout první energetické komunity. Komunitní energetika pomáhá efektivně pracovat s přebytky vyrobené energie. Do budoucna lze vytvářet lokální energetická společenství nebo celé energeticky pozitivní městské čtvrti. Primární motivací není zisk, ale úspory nákladů na energie, vyšší nezávislost společenství na centralizovaných fosilních zdrojích a udržitelnost energetických systémů. Díky decentralizaci energetiky se může do výroby a sdílení elektřiny zapojit neomezené množství komunit. Samozřejmě má nyní komunitní energetika ještě řadu limitů, a to zejména z hlediska legislativy.

Městský tým pro transformaci energetiky se spolu s dalšími odborníky v minulých měsících zaměřil na pilotní projekty. Zapojily se do nich tři SVJ z ulic Dr. Foustky, Vodárenská a Gen. Píky. Součástí byl také pilot Správy bytového družstva města. Na finálním workshopu v polovině září, který město zaštítilo, sdíleli předsedové a další zástupci SVJ s odborníky své plány, k nimž jim tým města poskytl první výstupy z analýzy a odbornou metodickou podporu.

Na schůzku byli kromě zástupců bytových domů přizvány i podnikatelské subjekty z okolí. „Zájem zapojit se do společných pilotních projektů projevily například i prádelna či posilovna. Stojíme ale na začátku cesty, která musí začít vyšší investicí do budování lokálních systémů založených na obnovitelných zdrojích, primárně fotovoltaických. Náklady ponesou samozřejmě SVJ, ale výrazně jim v tom pomohou dotace,“ sdělil David Škorňa z městského energetického týmu. „Při současných cenách elektrické energie a nejistoty stran zdražování je návratnost investice v řádech několika málo let, vlastníci komunity ale těmito aktivitami získávají vyšší nezávislost na vývoji globálního trhu a mohou také začít získávat finance z přeprodávání nespotřebované energie. To jsou podstatné výhody komunitní energetiky a důvody, proč město hodlá v procesu jejího rozvoje svým občanům pomáhat,“ dodal David Škorňa.

Observatoř živé energie pro občany v Kladně

Kladno by také rádo vytvořilo konzultační energetické centrum pro veřejnost. Zde by se lidé mohli poradit o všem, co se týká energetiky. Zeptat se například, jak spořit, jak renovovat a zateplovat budovy a které dotace je možné využít. Konzultovat s odborníky, jak instalovat obnovitelné zdroje a jak si je vybrat.

Proto město připravilo unikátní projekt, podalo žádost o dotaci do výzvy evropského programu LIFE a nyní odpovědný tým města čeká na rozhodnutí, které z posuzovacího procesu vzejde.

Máte návrh, nápad? Chcete se přidat? Neváhejte a kontaktujte městský tým pro energetiku na e-mailu: energetika@mestokladno.cz. Více informací také naleznete na úvodní stránce webu města Kladna v sekci Kladenská energetika.