Fronta, nervozita a nakonec odchod s prázdnou. Tak může vypadat v těchto dnech návštěva centra správních agend kladenského magistrátu.

Pokud si zájemci potřebují vyměnit občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičák, musí se obrnit trpělivostí, zaregistrovat se předem on-line nebo si alespoň vybrat pro návštěvu přepážky méně vytížený den. „Pondělí a středy jsou agendy využívané naprosto maximálně. Znamená to dlouhou čekací dobu, na mnoho klientů se ani nedostane řada,” potvrzuje Eva Havelková z kanceláře primátora.

Lepší dny pro vyřízení dokladů jsou úterý a čtvrtek, kdy jsou přepážky centra správních agend méně vytížené. Léto přitom bývalo obecně klidnějším obdobím. Na náporu na úředníky se podepsaly jarní restrikce. Ještě loni od března do května vyřídili 2890 žádostí, letos jich ve stejném období bylo pouze 548.

Dobrou zprávou je, že letos magistrát nepředpokládá žádnou velkou vlnu výměny některých dokladů jako tomu bylo v minulých letech. Přesto je dobré podívat se na jejich platnost a vyrazit na úřad včas. „Na každém občanském průkazu je vyznačena doba platnosti, doporučuje se výměna zhruba měsíc před vypršením platnosti,” doplňuje Havelková. U občanských průkazů je doba vyhotovení 30 dnů, za správní poplatek je možné si připlatit vyhotovení do 5 pracovních dnů nebo do 24 hodin. S nepopulární návštěvou centra správních agend může pomoct internet a rezervační systém, který umožní zajištění termínu návštěvy bez dlouhých front a čekání.

Comments are closed.