Také v letošním roce se chystají kladenští architekti v rámci celorepublikové akce Den architektury pozvat veřejnost na prohlídky či diskuze o místních zajímavých stavbách. V rámci programu, který se uskuteční na přelomu září a října, se zájemci podívají do Francšachty či divadla a děti se budou moci zapojit do bojovky v Sítenském údolí.

Jako červená nit se programem táhne bytostně kladenské téma industriální architektury, které jsou věnovány hned dvě akce. „Festival v Kladně zahájí přednáška o industriálních památkách i jejich přestavbách v podání profesora architektury Tomáše Šenbergera. Na přednášku naváže exkurze do areálu dolu Františka Josefa. Na území dolu, který za dobu své dlouhé existence nesl několik různých názvů – Ladislav Zápotocký, Prago, Tragy či lidově Francšachta –, se chystá stavba několika bytových objektů. Mají zde ale přitom zůstat strojovna i kotelna původního dolu. Mohlo by se tak v kladenském kontextu jednat o jedinečnou realizaci. Prohlídka proběhne přímo s autory projektu přestavby,“ představil jednu ze zajímavých akcí Dne architektury pořadatelský tým.

Pořadatelé se rozhodli letos hlavní část programu věnovat dětem, proto se můžete těšit na bojovku v okolí Sítenského údolí i přímo v něm. Bojovka je vhodná jak pro starší děti, tak pro ty nejmenší. Větší se vydají samostatně nebo s rodiči z náměstí Svobody a cestou do Sítenského údolí plnit zajímavé úkoly a věnovat se aktivitám souvisejícím s kladenskou architekturou. Nejmenší projdou kratší okruh pouze v údolí. Kdo absolvuje celou trasu, dostane na konci něco na zub. K ohni zahraje místní písničkář Karel Pazderka.

„Příslovečnou třešničkou na dortu se stane prohlídka divadla s autorem jeho rekonstrukce Davidem Vávrou a kladenským historikem Zdeňkem Pospíšilem. Jak probíhala příprava projektu rekonstrukce kladenského kulturního stánku nebo s čím se jeho autor musel při stavbě potýkat se návštěvníci dozví na poslední akci letošního ročníku festivalu na Kladně,“ zvou pořadatelé.

Dvanáctý ročník festivalu Den architektury pořádá letos ve dnech 30. 9. až 6. 10. spolek Kruh. Nejrozsáhlejší festival o architektuře opět nabídne stovky zdarma přístupných akcí ve stovce měst a obcí po celé České republice i na Slovensku. Mottem dvanáctého ročníku festivalu je Nebourej, transformuj! Program se tak z velké části zaměří na ekologický, ekonomický i etický rozměr architektury a výstavby. Den architektury také připomene osobnost Josipa Plečnika, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let.

Comments are closed.