vasdruhydomov.cz

Pomáhají lidem v tísni i hrdinům, kteří potřebují podporu

Vznikla teprve nedávno, přesto se už nyní zařadila mezi úspěšné nadační projekty v České republice. Nadace Denisy Rohanové pomáhá všude tam, kde je třeba. Aktuálně samozřejmě na Moravě, dlouhodobě ale cílí například na podporu lidem ve složité finanční situaci nebo na hrdiny, kteří ve vojenské, policejní nebo záchranářské uniformě utrpěli fyzické či psychické zranění. Všechny spojuje tíseň a potřeba okamžité a adresné pomoci. „Zaměřujeme se na děti. Protože pokud je dospělý v nesnázích, je jeho dítě omezováno. Ať je to ve škole, volnočasových aktivitách nebo nedostatkem školních pomůcek,“ říká výkonný ředitel nadace Martin Říha. Na první pohled není typickým představitelem nadační činnosti, prošel v uniformě řadou vojenských misí, pracoval ve zvláštních policejních jednotkách. „Celý život se snažím pomáhat, ať už to byla služba v armádě nebo u policie. Své působení v NADERO vnímám stejně, je to změna, částečně dobrodružství a příležitost rozvíjet se,“ vysvětluje Martin Říha.

Nadace Denisy Rohanové by měla být podle jejího výkonného ředitele už za pár měsíců silnou organizací, která bude pomáhat širokému spektru lidí. „Rádi bychom pořádali dětské tábory, podporovali bydlení pro matky v nouzi,“ vykresluje výkonný ředitel nadace. Stále bude platit zásadní pravidlo. Nikdo, kdo v nadaci pracuje, nedostává žádný plat. I nadále by měly být náklady na provoz naprosto minimální. „Všechny peníze, které získáme, chceme použít na pomoc,“ potvrzuje Martin Říha. Proč se rozhodl angažovat se v nadaci?  „Denisa Rohanová je moje kamarádka. Je prezidentkou České asociace povinných, pomáhá přes pět let lidem v exekucích. Vždy chtěla mít pro tuto pomoc silnější nástroj, proto jsme se po dlouhých diskusích rozhodli nadaci založit,“ popisuje genezi vzniku NADERA její výkonný ředitel.

Před nadací NADERO nyní stojí náročný úkol, otevřít řadu dveří, získat další a další podporu pro svou činnost. Zatím se to jejím představitelům daří, žádné dveře se nezabouchly a reakce dárců jsou pozitivní. „Samozřejmě budeme rádi za každou nabídku pomoci. Já garantuji, že nikdy nepřijde vniveč a nebude zneužita,“ uzavírá Martin Říha.

Proč se Martin Říha věnuje velmi úspěšnému chovu psů, jaké je vystoupit z aktivní služby a vyměnit ji za práci v nadaci? Nejen na tyto otázky odpovídá v nezkrácené verzi rozhovoru, který je už nyní na www.vimeo.com/kladenskymesic

Comments are closed.