vasdruhydomov.cz

Připojte se k oslavám Purpurového listopadu

ku příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí

Každý rok spatří světlo světa 15 milionů předčasně narozených dětí, až 8500 z nich se narodí maminkám v České republice. Pro jejich spokojenost a zdravý vývoj je zcela zásadní blízkost rodičů. Proto se odborníci a rodičovské organizace po celém světě snaží o minimalizaci jejich odloučení.

Neonatologie, tedy obor péče o předčasně narozené děti, je v Česku na špičkové úrovni. Poděkováním lékařům a sestrám za jejich práci je Světový den předčasně narozených dětí 17. listopadu, jehož organizátorem v ČR je už po jedenácté rodičovská organizace Nedoklubko.

„Zároveň je tato událost příležitostí pro všechny, kdo chtějí přispět k povědomí o důležitosti péče a blízkosti rodičů. Ať už připojením se k oslavám, šířením osvěty, zakoupením speciálních balíčků nebo finančním příspěvkem na podporu právě vznikající vzdělávací knihy,“ vysvětluje na úvod Lucie Žáčková, výkonná ředitelka Nedoklubka.

I děti s váhou pod 500 gramů mohou prospívat

V ČR je hranice životaschopnosti plodu ustanovena na 24. týden těhotenství. Současná medicína ale dokáže dát šanci i dětem narozeným ve 23. a výjimečně i ve 22. týdnu. Česká republika má velmi nízkou novorozeneckou úmrtnost, a to i mezi předčasně narozenými novorozenci, čímž se řadí mezi světovou špičku. Tuzemská neonatologie navíc zachraňuje děti s neuvěřitelně nízkou porodní hmotností, a to i pod 500 gramů. Využívá principů komplexní vývojové péče, díky níž se mohou rodiče starat o své děti přímo na oddělení. Práce na neonatologii je obtížná, ale odměnou personálu je pohled na dítě, které si mohou rodiče odnést domů.

„Zapojení rodičů do péče o nezralé dítě je potřebné a nutné především proto, že dítě se po předčasném porodu ocitá v nepřirozeném prostředí intenzivní péče. Je obklopeno prostředím a vjemy, které jsou zcela odlišné od prostředí matčiny dělohy. Přítomnost rodičů, těsný kontakt, společný pobyt, doteky a všechny smyslové vjemy pomáhají pozitivně dalšímu vývoji dítěte. Víme, že v tomto ohledu rodiče dokáží přirozeně mnohem více než personál,“ říká MUDr. Jozef Macko, Ph.D., primář novorozeneckého oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Poděkování lékařům a sestrám

Regionální koordinátorky Nedoklubka zavítají v rámci oslav do všech perinatologických center, kde je pečováno o předčasně narozená miminka. Předají purpurové léčivé balíčky rodičům a také limitovanou edici dárkových balíčků 2021 všem lékařům, sestrám a dalším pracovníkům, kteří na neonatologických odděleních působí. Léčivé balíčky obsahují podpůrné tiskové materiály, cenné rady, jak zvládnout první dny po předčasném porodu a terapeutické omalovánky pro starší sourozence. Obsahují také ručně vyráběné dárky jak pro maminky, tak pro maličká miminka.  V dárkových balíčcích zdravotníci najdou informace o světovém dni, poděkování za jejich práci a dárkové předměty od Nedoklubka.

Jak se můžete zapojit?

Světový den se dnes slaví již ve více než 100 zemích světa. Možností, jak podpořit povědomí o tématu předčasně narozených dětí, je během Purpurového listopadu celá řada. Mimo jiné můžete v průběhu celého měsíce sdílet osvětové články denně publikované na webu, InstagramuFacebooku Nedoklubka s hashtagem #purpurovylistopad

Chcete-li zapojit svoji tvořivost, vyrobte si vlastní originální šňůru dětských ponožek nazvanou „Socks for Life – Ponožky pro život“ – kdy jeden z deseti párů na šňůře je výrazně menší a symbolizuje dobu hospitalizace předčasně narozeného děťátka na neonatologii.

Ve dnech 16.  a 17. listopadu se zase můžete do purpurové barvy obléknout nebo jí rozsvítit svůj domov. Podobně, jako budou nasvíceny významné budovy po celém světě, včetně Tančícího domu a Petřínské rozhledny v Praze, brněnského hradu Špilberku, Hněvína v Mostě a další třicítky staveb napříč ČR. Nezapomeňte pořídit fotografie a videa a sdílet je na sociálních sítích s označením profilu @nedoklubko

Rádi byste se přidali k poděkování zdravotníkům a zároveň získali hezkou památku na letošní oslavy? Zavítejte na první sociální síť dobra Breegy, kde si můžete pořídit například limitovaný purpurový balíček 2021. Zakoupením přispíváte na stejný počet dárkových balíčků pro lékaře a sestřičky na neonatologických odděleních. „Každý rok v rámci oslav světového dne s radostí a vděkem spolu s ostatními rodiči děkujeme zdravotníkům, kteří pečují o předčasně narozená a nemocná miminka. Ať už vyzdvihnutím jejich ohromného nasazení, šířením osvěty o problematice předčasného porodu a neonatologické péče, drobným dárkem nebo osobním poděkováním,“ uzavírá Lucie Žáčková.

Více na www.nedoklubko.cz/svetovyden

O rodičovské organizaci Nedoklubko

Spolek Nedoklubko od roku 2002 pomáhá rodinám po předčasném porodu. Spolupracuje se všemi centry v ČR, kde pečují o předčasně narozená miminka. Vydává publikace informující o prevenci i o péči o předčasně narozené děti, zapojuje se do výzkumu příčin a prevence předčasných porodů. V těchto dnech vydává knihu s názvem Když přichází na svět miminka do dlaně, která je souborem textů téměř 60 autorů z řad gynekologů, porodníků, neonatologů, pediatrů, psychologů i rodičů. Je zakládajícím členem evropské nadace EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants) a členem Asociace veřejně prospěšných organizací. V červnu 2022 oslaví 20 let výročí svého založení.

www.nedoklubko.cz

Ilustrační foto

 

Comments are closed.