Od soboty 5. června mohou návštěvníci Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic vidět dvě nové expozice. Jmenují se Man on the Moon /Muž na Měsíci/ a Svět civilizace.

Hlavním tahákem expozice Muž na Měsíci je stoprocentní kopie skafandru prvního muže na Měsíci, kosmonauta Neila Armstronga. Skafandr byl vytvořen na 3D tiskárně ve Spojených státech a Dolní oblast Vítkovic je jediným místem v Česku, kde bude vystaven. Jak připomíná ředitel Světa techniky Jakub Švrček, při zapůjčení skafandru do Ostravy byly nápomocny ambasády USA v Praze i ve Vídni. Skafandr má být k vidění jen několik týdnů.

Celá expozice Man on the Moon je věnována misi vesmírné lodi Apollo 11, která 20. července 1969 poprvé vysadila lidi na povrchu Měsíce. Návštěvníkům se ukáže také pohled na samotné Apollo. Z jeho nákresu mohou srovnávat velikost rakety s vítkovickými vysokými pecemi, které jsou vidět za sklem. Svět techniky také nabídne pohled na zeměkouli obdobně, jako ji při svém letu viděli američtí kosmonauti z Měsíce.

Expozice Svět civilizace je věnována přírodě, s ní související umělé inteligenci i ekologii. Návštěvníci uvidí superpočítač Anselm, který do Světa techniky zapůjčila Technická univerzita-VŠB, představen je také proces fotosyntézy, či nejrůznější možná opatření užitečná k šetření vodou. Zde vypomohly Ostravské vodárny a kanalizace. „Od úvodní myšlenky do posledního šroubku jde o projekt Světa techniky,“ konstatuje jeho ředitel. Na tvorbě expozice se finančně podílelo město Ostrava.

Zdroj: https://www.ostravainfo.cz/

Comments are closed.