K lednovým prezidentským volbám bylo Kladeňákům vnuceno i referendum o plošném zákazu hazardu na území města. Co by takový zákaz znamenal či přinesl? Za prvé obrovskou ránu pro městský rozpočet, a to navíc v době ekonomické a energetické krize. Za druhé pouze problémy, vznik šedé zóny a podhoubí pro trestnou činnost – namísto jedenácti nyní fungujících a přísně regulovaných provozoven by se po městě se vší pravděpodobností začaly objevovat herny nelegální s absolutně nulovou kontrolou. Hráči budou hrát vesele dál, buď v tajných klubech, nebo jednoduše přes internet, anebo v obcích pár kilometrů za Kladnem, kam nesmyslně z našeho rozpočtu odtečou stovky milionů korun.

Příkladů k naplnění tohoto scénáře je celá řada. Je to totiž opakující se příběh z měst, která tuto chybu udělala a po plošném zákazu kamenných heren a kasin splakala nad výdělkem. V Brně, Ostravě či Českých Budějovicích by mohli vyprávět… Blyštivým pomníkem prohibičního „řešení“ je například prstenec kasin v těsném okolí Brna i Prahy a dle statistik celní správy i stovky nelegálních heren napříč republikou, které jen lákají k mafiánským aktivitám.

„Vždy jsme preferovali a nadále preferujeme cestu zásadní regulace a kontroly. Ukázalo se, že funguje. Na druhé straně historie jednoznačně dokazuje neustále dokola, že plošné zákazy neboli prohibice nefungují. Naopak. Lidé si vždy najdou cestu, jak nadále provozovat to, co ve svém životě dělat chtějí. A je přitom úplně jedno, zda se jedná o plošný zákaz alkoholu nebo hazardu. To, že zakážeme hazardní hry v kamenných provozovnách neznamená, že lidé přestanou tento druh zábavy vyhledávat. Naopak. Bude si stále dál žít, ale v mnohem horší podobě, nekontrolovatelným životem mimo dosah zákonů anebo na internetu,“ opakuje svůj dlouhodobý postoj primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno), který zároveň iniciátorům referenda „Kladno bez hazardu“ s ohledem na masivní přesun hráčů do on-line prostředí pokládá řečnickou otázku: „Když zrušíme několik kamenných provozoven, budete potom prosazovat i zákaz internetu na území města? Nebo budeme sbírat lidem počítače a mobily, abyste jim znemožnili hrát on-line?“

Vyčpělé argumenty aktivistů jsou dávno mimo realitu

Přísný zákon změnil herní svět a kasina patří mezi nejhlídanější místa v republice Zákon o hazardních hrách platný od roku 2017 přísně reguluje celé odvětví, jedná se o nejpřísnější sadu opatření v Česku. Město Kladno vyhláškou výrazně omezilo počet míst, kde lze hrát, z více než 130 na pouhých 12. Dle statistik je naprosto zřejmé, že provoz heren a kasin neohrožuje bezpečnost v jejich okolí, kde je nulitní počet přestupků či skutků. Třikrát více jich je spojeno například s provozem diskotéky.

„Plošný zákaz heren a kasin na území města Kladna může vyvolat přesně opačný efekt, než jaký je iniciátory očekáván. Vždy je lepší regulace a přehled, než aby se segment přesunul do šedé zóny a nebyl o něm přehled žádný. S přijetím nového zákona došlo k naprosté změně sociální situace, a to jak u samotných hráčů, chování kasin a heren, tak návazně na bezpečnostní situaci a okolí těchto provozoven. Z předložených veřejných dat je tak naprosto zřejmé, že argumentace pro plošný zákaz hazardu, které byly poplatné před přijetím nového zákona o hazardních hrách, jsou již nyní neaktuální,“ říká v situační zprávě ředitel Městské policie Kladno Michal Strieborný. „V našem nákupním centru je vedle řady obchodů jedním z nájemců i největší kasino na Kladně a nikdy se tu nic nestalo, nepamatuji se na jediný případ,“ pro příklad potvrzuje statistiku v praxi majitel NC OAZA Kladno Lubor Stehlík.

Dalším falešným mýtem je údajný pokles cen nemovitostí v souvislosti s blízkostí herny či kasina. „Mohu na základě svých zkušeností a dat z realitního trhu konstatovat, že v současné době na Kladně spolu tyto věci vůbec nesouvisí a do cen nemovitostí se nijak nepromítají,“ potvrzuje jednatel přední kladenské realitní kanceláře Evropa Lukáš Holeček.

Argumenty iniciátorů referenda pro plošný zákaz hazardu na území města absolutně neberou v potaz současný stav, statistiky, legislativu ani názory odborníků, bez ohledu na zájmy Kladna a Kladeňáků. A právě proto primátor Milan Volf vyzývá, aby se hlasování, postavené navíc na zavádějící otázce, lidé vůbec neúčastnili. „Pokud byste chtěli reagovat na zmíněné referendum a hlasovat pro „NE“, je mnohem lepší, když nebudete hlasovat vůbec a nenavýšíte tak kvórum. Nejlepší možnou cestou je proto celé referendum ignorovat.“

 

Comments are closed.